Hakkımızda

Image
Bölgemizin Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 04.07.2012 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü 'nce 283 sicil numarası ile Ergene-1 Islah Organize Sanayi Bölgesi adıyla tüzel kişiliği ilan edilmiştir. Tüzel kişiliğinin ilanının ardından süratle ıslah şartları yerine getirilmiş ve 11.10.2013 tarihinde ıslah ibaresi kaldırılarak Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi olarak OSB tüzel kişiliği kazanmıştır.

Lokasyon olarak D-100-02 Çorlu-Lüleburgaz Karayolu çevresinde Misinli ve Vakıflar Mah. Civarında stratejik bir konumda kurulu olan Organize Sanayi Bölgemiz; Edirne Kapıkule sınır kapısına 1 saat 15 dakika, İpsala sınır kapısına da 1 saat 30 dakika olup, Avrupa ya komşu konumdadır. Bunların yanı sıra Tekirdağ Merkez de kurulu Asyaport Limanı'na 30 dakika, Muratlı Demiryoluna 15 dakika mesafede bulunmaktadır. Çorlu' daki Havalimanına 25 dk mesafesi vardır.

Bölgemizde üretimde bulunan firmaların ağırlıklı sektörleri; İplik Örme, Gaz Beton İmalatı, Tül ve Perde İmalatı, Kumaş Boyama, Alüminyum Kompozit, Konfeksiyon, Taşımacılık, Tekstil Makine İmalatı, Elektrikli Ev Aletleri, Tekstil Boya Kimyasalları Üretimi, Duvar kağıdı İmalatı, Hazır beton İmalatı, Döşemelik Kumaş İmalatı, Cam Ürünleri imalatı, İlaç Serum İmalatı, Temizlik Bez vb. İmalatı, Muşamba imalatı olup Kumaş Boyama ağırlıklı sektördür.

Müdürlüğümüz, Misinli Belediyesi ve Tekirdağ İl Özel İdaresi'nin yetkilerini devir alarak bölge içerisindeki parsel sahiplerine Yapı Kullanma ve GSM Ruhsatları, imar durumu, yeni yapı ruhsatı, ilave ve tadilat yapı ruhsatı, İşyerim Açma ve Çalışma Ruhsatları vb. vererek tek ofis mantığı ile hareket ederek Sanayicimizin ve yatırımcıların işlerinin hızlanması yönünde gayret göstermektedir.

Bölgemizde yapımı devam eden 60.000 m3/gün kapasiteli Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) inşaatı MASS Arıtma Sistemleri yükleniminde , Atıksu Arıtma Tesisine gelecek olan atıksuların şebeke hattı inşaatı KARYOL İnşaat yükleniminde yapılmaktadır. Ayrıca yol yapım işleri lokal olarak devam etmektedir.

Bölgemiz Ortak Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak atıksular, Bölgemizinde ortak olduğu Tekirdağ Ergene Derin Deniz Deşarj A.Ş.' nin koordinatörlüğünde sürdürülen Derin Deniz Deşarj Sistemi aracılığı ile Marmara Denizi'ne deşarj edilecektir.

Ergene 1 Revizyon İmar Planlarına esas olmak üzere 3194 Sayılı İmar Kanunu' un 18.madde uygulaması askı sürecinde olup, 03/12/2014 tarihinde inmiştir.

Organize Sanayi Bölgemizi kısa zaman içerisinde ülkemizin en seçkin OSB' lerinden biri haline getirmek en önemli vizyonumuzdur. Bu sebeple Bölgemizi kaliteli altyapısı ve üstyapısı ile, sanayicisine hizmet üreten ve değer kazandıran avantajlı sanayi üssü haline getirme gayreti içerisinde bulunmaktayız.

Saygılarımızla.

Yönetim Kurulu Başkanlığı